چگونه یک مقاله علمی بنویسیم

مهم ترین سوال برای یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی این است که مقاله نویسی برای مجله های علمی را از کجا شروع کند.

بدون مقاله چاپ شده در یکی از مجلات علمی داخلی یا خارجی، تمامی تحقیقات ما تقریباً بی ارزش به حساب می آیند. گذشته از اینکه این موضوع چقدر می تواند درست باشد در این مقاله سعی می کنیم به شما توضیح دهیم که از کجا مقاله نویسی خود را شروع کند.

گام اول: هر چه می توانید بنویسید

مقاله نویسی نوع پیشرفته انشاء نویسی است. حتما با خودتان فکر می کردید که موضوع درس انشاء واقعاً چه بود و ما در دوران مدرسه چه نیازی به آن داشته ایم. خیلی جالب است که اگر کسی نتواند انشای خوب بنویسد، نویسنده مقاله خوبی هم نخواهد بود. مجلات معتبر، مقالاتی با متن های بلند را مورد پذیرش قرار میدهند و نوشتن این متون نیازمند توانایی قوی در نویسندگی است. بنابراین، در حوزه تخصصی خود، هر موقع چیزی به ذهنتان رسید حتماً آن را بنویسید یا تایپ کنید.

گام دوم: مراجع خوب پیدا کنید

در هر رشته ای که باشید، مراجع معتبر رشته شما را می توان در چند تا و یا حداقل یکی از غول های علمی جهان پیدا کرد. اشپرینگر و الزویر معروف ترین این پایگاه های علمی هستند. سعی کنید مراجع خود را از این پایگاه ها بگیرید که قابل استنادتر و موجه تر هستند.

گام سوم: زبان خود را تقویت کنید

در ادامه گام اول، هر چه می توانید انگلیسی بنویسید و تایپ کنید. مقالات انگلیسی را خوانده و سعی کنید ترجمه کنید. اگر واقعاً زبانتان در آن حدی نیست که بتوانید متن مقاله را از صفر شروع کنید و خودتان بنویسید، راهی جز کپی کردن بخش هایی از مقالات دیگران ندارید. البته این روش توصیه نمی شود ولی برای شروع کار روش دیگری وجود ندارد. حتماً سعی کنید کلمات را در متون کپی شده تغییر دهید و از کلمات هم معنا استفاده کنید. یکی از روش های تغییر کلمات استفاده از این روش که در گوگل کلمه مورد نظر را تایپ کرده و در کنارش کلمه هم معنی یا synonym را وارد کنید.

گام چهارم: مجله مربوط به مقاله خود را پیدا کنید

حتماً باید قبل از ارسال یک مقاله، چندین مجله مربوط به آن را پیدا کنید. یکی از روش های پیدا کردن این مجلات این است که به مقالات استادتان و مجلاتی که قبلاً او به آنها مقاله ارسال کرده است نگاه کنید. معمولاً مجلاتی که مقالات اساتید شما را قبول کرده اند، اگر اسم استاد شما هم در مقاله باشد، تمایل بیشتری به چاپ و قبول خواهند داشت. زیرا مجلات معمولاً از نویسندگان با سابقه خود حمایت می کنند.

گام پنجم: ارسال کنید!

بعد از اینکه از شرایط مقاله اطمینان پیدا کردید و آن را به اساتید خود نشان دادید، بدون صبر، مقاله را ارسال کنید. خوب اگر در مراحل اول (یا حتی برای ده ها بار) مقاله شما ریجکت شد، نگران نباشید. مقاله همه حداقل یک بار ریجکت شده است. حتی مقاله تئوری نسبیت انیشتین!

 

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید