چطور یک کتاب بنویسم؟

آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید چطور یک کتاب بنویسم؟

خیلی از وقت­های مردم چیزهایی بسیاری برای نوشتن دارند ولی­ نمی­دانند از کجا شروع کنند. کتاب­هایی که بشود در زمان کوتاه و با توجه به مشغله­ های کنونی خواندشان را می­توان به چند طریق نوشت:

1) مقاله بنویسید: هر موضوعی که به خاطرتان آمد یا ارزش نوشتن داشت را به ترتیب و در زمان­های مختلف بنویسید. کم کم خواهید دید که برای یک کتاب محتوا دارید.

2) داستان کوتاه بنویسید: یکی از روش­های بیان دغدغه­ ها و راه حل­ها نوشتن داستان کوتاه است. هنگامی که با یک مساله تازه و جالب رو به رو شدید، هیچگاه آن را از دست ندهید. داستانش را همان موقع و همانجا بنویسید.

3) شعر نو بگویید: گاهی اوقات احساسات انسان عمیق تر از آن است که در مورد یک پدیده یا موضوع فقط بنویسد. شعر تبدیل دقیق­تری از احساسات انسان است.

4) جملات قصار افراد مشهور را بنویسید: کتاب هربار معنی زندگی را پیدا کردم، عوضش کردند با نوشتن جملات قصار فلاسفه بزرگ و شرح و حاشیه بر این سخنان نوشته شده است. روش خوبی است. و در جهان کنونی که جملات قصار از کاربردی ترین محتواهای فضای مجازی هستند، نوشتن چنین کتاب­هایی لازم به نظر می­رسد.

5) نامه ­ها، پیام­های مجازی و … را جمع آوری کنید: آلن دوباتن کتاب معنای زندگی خودش را به این صورت نوشته است که ابتدا به تمامی افراد مشهوری که به آنها دست رسی داشته نامه نوشته و نظر آنها را درباره معنای زندگی پرسیده است. سپس این نامه ­ها را جمع آوری کرده و خودش هم برایشان توضیحی اضافه کرده است. چنین کاری را می­توان امروز هم در مورد مسائل مختلف انجام داد. به عنوان مثال می توان از افراد موفق دلایل موفقیتشان را پرسید. یا در مورد مسائل روانی از آنها سوال کرد.

یادتان باشد که هر کس قبل از نوشتن یک کتاب خوب، ابتدا باید تبدیل به یک کتاب خوب شده باشد.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید