مراحل ارائه پروپوزال چیست؟

ارائه پروپوزال یکی از مهم ترین مراحل تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری است. پروپوزال نشان دهنده موضوعی است که می خواهد یک تا چند سال برای پایان نامه یا رساله خود رویش کار کنید. بنابراین در ابتدا انتخاب موضوع پروپوزال یکی از مهم ترین موارد است. در اینجا سعی خواهیم کرد نحوه ارائه پروپوزال را برایتان به اختصار توضیح دهیم.

1) مرحله اول: انتخاب موضوع

در ابتدا سعی کنید موضوعاتی را که دانشجویان قبل از شما در دانشگاه و گروه شما بر رویشان کار کرده اند را پیدا کنید. برای اینکار می توانید به کتابخانه دانشگاه رفته و پایان نامه های جدید رشته خود را نگاه کنید. یا از پایگاه گنج ایرانداک، موضوعات مربوط به رشته خود را که در دانشگاه شما کار شده است را پیدا کنید. با سرچ نام استاد خود در ایرانداک به راحتی به پایان نامه هایی که قبلاً با ایشان کار شده است دسترسی خواهید داشت.

اگر خواستید می توانید در سایت bizimdoc.com نام رشته خود را سرچ کنید و پایان نامه های رشته مربوط به خود را پیدا کنید.

2) مرحله دوم: آماده سازی فایل پروپوزال

پس از دیدن موضوعات و انتخاب موضوع خودتان، باید فایل پروپوزال مربوط به دانشگاه خود را از بخش فرم های پژوهشی سایت دانشگاه دریافت کنید. هر دانشگاه فرم مخصوص به خود را دارد که حتماً باید در فرمت آن پروپوزال خود را تنظیم کنید. اما نگارش پروپوزال دارای روش هایی است و جزئیات فراوانی دارد. بنابراین حتماً توصیه می شود که قبلاً نمونه هایی از پروپوزال در رشته خود را تهیه و از روی آن برخی قسمت های پروپوزال خود را پر کنید. در سایت bizimdoc.com نمونه هایی از پروپوزال ها در هر رشته ای وجود دارد.

3) مرحله سوم: گرفتن تأیید از استاد راهنما

پس از پر کردن پروپوزال آن را باید به استادتان تحویل دهید تا آن را تأیید و امضا کند. سعی کنید حتماً موضوعی را انتخاب کنید که استادتان به آن آشنایی داشته و میداند که جای کار زیادی برای انجام آن وجود دارد. گاهاً لازم است که مدیر گروه هم پروپوزال را تأیید کند.

4) مرحله چهارم: تحویل پروپوزال به آموزش یا دفاع از پروپوزال

پس از تأیید استاد راهنما فرم پروپوزال را به آموزش دانشگاه تحویل می­دهید. اگر دانشجوی کارشناسی ارشد باشید، کار تمام است ولی اگر دانشجوی دکتری باشید باید از پروپوزال خود دفاع کنید. نحوه دفاع از پروپوزال دکتری مانند نحوه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد است. برخی دانشگاه ها برای دفاع از پروپوزال از شما مقاله می خواهند. همچنین برای دفاع از پروپوزال حتماً باید نمره یک آزمون زبان را داشته باشید که در سایت bizimdoc.com نمونه سوالات و جزوات آزمون های EPT و MSRT موجود است که می توانید تهیه کنید.

بعد از تأیید نهایی پروپوزال از طرف آموزش می توانید کار بر روی پایان نامه یا رساله خود را شروع کنید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید