دکتری چند واحد است و مراحل گرفتن دکتری چیست؟

شاید از خودتان پرسیده باشید که آیا دکتری گرفتن آسان یا سخت است. یا ارزش خواندن را دارد؟ اما واقعاً دکتری چند واحد است و مراحل گرفتن دکتری چیست؟ در این مقاله سعی خواهیم کرد به این سوال پاسخ دهیم.

مقطع دکتری یکی از طولانی ترین مقاطع تحصیلی و اگر مقاله نویسی و گرفتن اکسپت برای آنها را هم لحاظ کنیم، مشکل ترین مقطع است. مقطع دکتر با اینکه 36 واحد است و به پاس کردن تنها 6 درس 3 واحدی در 3 ترم یعنی حدود یک و نیم سال نیاز دارد، ولی حدود 4 یا 5 سال به طول می انجامد. پس بقیه سالها صرف چه می شود؟ صرف 18 واحد رساله و نگارش و اکسپت گرفتن از حداقل دو مقاله مستخرج از پایان نامه.

پس شد 18 واحد درس و 18 واحد پایان نامه.

اما بعد از 3 ترم پاس کردن درسها، مرحله امتحان جامع شروع می شود که برای خودش داستانی است و معمولاً 1 سال به طول می انجامد. امتحان جامع مجموعه ای از دروس کارشناسی ارشد و دکتری است که در یک روز برگزار می شود و پس از آن در یک روز دیگر از همان سوالات امتحان شفاهی هم انجام می گیرد. برای دادن امتحان جامع باید یکی از مدارک زبان معتبر از جمله MSRT، Tolimo و … را داشته باشید و در آنها کمتر از نصف امتیاز را نگرفته باشید. برخی از دانشگاه ها امتحانات داخلی زبان خود را هم برگزار می کنند که می توانید در آنها هم شرکت کنید و در همین سایت جزوات و نمونه سوالات این آزمون ها وجود دارد.

بعد از امتحان جامع چه می شود؟ شما یک یا دو ترم فرصت دارید که پروپوزال خود را به دانشگاه ارائه کنید و در یک پیش دفاع از آن دفاع کنید. اگر پروپوزال شما مورد تایید قرار گرفت می توانید روی موضوع انتخابی کار کنید.

سپس اول مقالات را می نویسید و در صورت قبولی آنها در ادامه فرصت دارید که رساله خود را شروع کنید.

آسان بود نه؟

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید