داستان علمی تخیلی-دینی چاره کار امروز ما

چرا باید در دنیای امروز داستان علمی تخیلی در مورد آینده خواند؟

تکنولوژی چنان با سرعت پیشرفت می کند که برنامه ریزی برای حال دیگر معنایی ندارد و باید برای آینده برنامه ریزی و تفکر کرد اما چگونه؟

  1. کتاب و رمان بلند و قطور که نمی­خوانیم. چون حوصله نداریم، فضای مجازی به شدت حوصله­ ها را کوتاه کرده است. مطالب بیشتر از یک صفحه برایمان طولانی به نظر می­رسند. پس باید داستان کوتاه باشد. ما در یک جامعه به شدت دینی زندگی می­کنیم. بنابراین اهداف ما باید دین را در نظر بگیرد. باید برای آینده هم فکر کنیم و برنامه ریزی داشته باشیم چون اکنون اگر بخواهی برای حال برنامه ریزی کنی، از قافله عقبی و آینده همین فرداست چون دنیا در حال تغییر است. بنابراین تنها راه، خواندن و نگارش داستان کوتاه علمی-تخیلی-دینی است. تاکنون داستان­های کوتاه بسیاری در ژانر علمی-تخیلی نوشته شده­اند که آینده را ترسیم می­کنند. ولی به ندرت در آنها مساله دین ذکر شده است و معمولاً آینده­ای ساخته شده است که در آن دین جایی ندارد.
  2. اگر می­خواهیم آینده­ای الهی و دینی ترسیم کنیم، باید تخیلی قوی و دقیق از آینده دینی به همراه تکنولوژی فوق پیشرفته داشته باشیم. تعداد بسیاری از داستان­های در مورد آینده، دنیایی را ترسیم می­کنند که در آن همه چیز نابود شده است و تمدن از بین رفته است. این بینش غیر الهی و مادیگرایانه از دنیا است. اما در نگرش دینی نتنها دنیا و تمدن نابود نخواهد شد، بلکه با آمدن منجی، همه چیز رو به راه هم می­شود. پس می­توان در داستان­های علمی-تخیلی که معمولاً نیازمند ابر قهرمان هستند، از ابر قهرمان­های دینی استفاده کنیم. در کتب آسمانی این ابر قهرمانان پیامبران هستند و هر یک نیرویی فرا انسانی دارد. یک نفر مرده را زنده می­کند، دیگری مار را اژدها می­کند و … بنابراین این یک مسیر مناسب برای تخیل است. لازم به ذکر است که چون خداوند دنیا را با علم ساخته است، موضوع دین و علم در رابطه تنگاتنگ با هم هستند، از طرفی دین برای تمامی زمان­هاست، پس تخیل وجود دین در آینده ممکن و ساده است. در نهایت اگر می­خواهیم پیشرفت کنیم باید داستان بنویسیم و تخیل کنیم چون اول ادبیات در جایی رشد می­کند و بعد صنعت و تکنولوژی. این اتفاق در اروپا افتاد و پیشرفت­های کنونی حاصل تخیل نویسندگانی مانند ژول ورن هستند.
  3. موضوع نگارش داستان علمی تخیلی دینی از ابداعات در زمینه روشنفکری دینی است. و می­توانیم توجیه کنیم که چون دین مقوله ­ای برای تمام زمان­ها است، و علم آینده نیز برای اکنون تخیل محسوب می­شود، بنابراین نمی­توان در هیچ زمانی دین را به صورت کامل بررسی و اثبات نمود و باید وارد حوزه تخیل علمی شویم. همیشه بنابر دانسته­ های علمی خود مجبوریم فرضیاتی و تخیلاتی در مورد دین داشته باشیم. تنها افرادی که در زمینه رمان علمی تخیلی دینی کار کرده اند شامل آیزاک آسیموف، سی اس لوئیس و فرانک هربرت هستند. خواندن کتاب های این افراد با موضوعات Religious science fiction پیشنهاد می شود.
  4. اخیراً پدیده متاورس (Metaverse) باعث شده است که انسان به زندگی در آینده با ورود به دنیای مجازی بیشتر نزدیک شود. خلق موجودات و دنیاهایی دیگر ما را بیشتر به خلقت اولیه و موضوعات دینی نزدیک می کند.
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید