بیوگرافی دکتر احسان مصطفی پور

دکتر احسان مصطفی پور در سال 1367 در ارومیه و در خانواده ای فرهنگی به دنیا آمد. پدر و مادر وی معلم بودند و یک برادر و یک خواهر بزرگتر از خود داشت که تمام وقتشان را جهت آموزش او سپری می کردند. دکتر مصطفی پور در 5 سالگی حافظ 2 جزء قرآن بود و در سالهای اول ابتدایی به صورت مداوم از مسابقات قرآنی مدارس جوایز دریافت می­کرد. وی دوره های ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در مدارس ارومیه با بهترین نمرات گذرانید و در سال 1385 وارد دانشگاه شد. انتخاب رشته مهندسی برق مخابرات جرقه علاقمندی به دانش روز و ورود به معانی عمیق تر زندگی را در وی شعله ور ساخت. وجود اساتید فرهیخته در دانشگاه های ارومیه نیز در این موضوع بی تاثیر نبودند. دکتر مصطفی پور مقطع کارشناسی ارشد خود را در سال 1391 و مقطع دکتری را در سال 1396 به پایان رسانید ولی با اینکه رشته اصلی وی مخابرات و سیستم های نسل جدید مخابراتی بود او از مطالعه فلسفه و علوم انسانی بی شمار دیگری غافل نشد زیرا اعتقاد پیدا کرده بود که علم فقط شامل علوم فنی نیست و انسان برای عروج نیاز به دو بال علم و معنویت دارد. به همین منظور در دوره های مجازی و سخنرانی های فراوانی شرکت کرد تا مبانی معنای زندگی و هدف خلقت را از اساتید بزرگی مانند دکتر الهی قمشه ای، دکتر مهدی گلشنی، استاد ملکیان و … بیاموزد. ولی در این وادی هم ساکن نماند و چیزی فراتر نیاز بود. جهان او نیازمند معنایی علمی-معنوی بود که در کلام هیچیک از اساتید زمان یافت نمیشد. بنابراین او به سخن اندیشمندان غرب ورود کرد و تا آنجاییکه می توانست در گفتار آنها غور کرد. خواندن بیش از 3000 کتاب فلسفه دین به زبان انگلیسی از میراث این دوره ارزشمند است. دکتر مصطفی پور در نهایت به چند تئوری در باب خلقت و هدف زندگی انسان دست یافت که تا آن زمان از دهان هیچ اندیشمندی خارج نشده بود. البته اشاراتی شده بود ولی ارتباطی بین پدیده ها وجود نداشت. دکتر مصطفی پور در طی این مدت کارمند دانشگاه ارومیه به حساب می آمد (کار دانشجویی) و به مدت هفت سال در کنار کار دانشگاهی مطالعات خود را پیش می برد. پس از این مدت دکتر مصطفی پور به دنبال کشف پایه های تئوری های خود در اشعار و نوشته های نویسندگان دیگر برآمد. مولانا را دوست خوبی برای نظریات خویش یافت ولی بیشتر از همه نویسندگان داستان های علمی تخیلی را برای پیشبرد اهدافش شناسایی کرد زیرا معتقد بود روش اثبات تئوری هایش در نگاه به آینده است. او داستان های علمی تخیلی بسیاری در این دوره نوشت که نشان دهد می توان آینده ای دینی برای بشر ترسیم کرد. در دوره سربازی که وی به عنوان سرباز پژوهشگر در بسیج علمی مشغول به خدمت بود هم این داستان نویسی ها و نظریه پردازی ها ادامه داشت. دکتر احسان مصطفی پور اکنون 33 ساله است و بیش از 15 سال از وقت خود را به مطالعه دقیق و فرهنگ سازی برای آینده ایران اسلامی هزینه کرده است. او کسی است که دقیقاً می داند مشکل فرهنگی عدم پیشرفت در کار ما ایرانیان به کجا باز می گردد. او دقیقاً بر مبنای اصول تفکر توحیدی و اسلامی و بخشنده محورانه چنان مدرنیته را با این مبانی تلفیق می کند که در تاریخ بی سابقه است. دکتر مصطفی پور مرد عمل است، هیچ کاری را در زندگی اش ناتمام نگذاشته است. 6 جلد کتاب و صدها عنوان مقاله، تدریس دانشگاهی و راهنمایی ده ها دانشجوی تحصیلات تکمیلی را در کارنامه خود دارد. هر روز برای گستره دانش علمی و فرهنگی خود تلاش می کند و با ارگان های مختلفی در این زمینه ها ارتباط دارد.

شهرداری، سپاه، بسیج، دانشگاه، استانداری و … از سازمان هایی هستند که دکتر مصطفی پور برای جلوگیری و کاهش سیب های اجتماعی در آنها کار کرده است. از طرح های وی برای این جلوگیری ها می توان به برگزاری کلاس های نخبه پروری، اشتغالزایی، هویت شناسی و درک معنای زندگی در فرهنگسراهای شهر ارومیه اشاره کرد.

دکتر احسان مصطفی پور در دریافت معرفت از هیچ منبعی هراسی ندارد چون چنان بر روی مسیر اعتقادی خود استوار حرکت می کند که مهیب ترین ضربات سمی و ستیزه جویانه نمی تواند او را از مسیر خود دور کند و تنها به قوی تر شدن اعتقاد او کمک می کند. او تمامی فیلم ها، موسیقی ها، کتاب ها، پادکست ها و سخنرانی های افراد مهم در هر طیفی را دنبال می کند و اگر حرف خوبی حتی از یک خداناباور بشنود آن را در اعتقاد خود جذب می کند. دکتر مصطفی پور 2 کتاب در رد نظریات خدا ناباوران منتشر کرده است و با هزاران خدا ناباور در سطح جهان مباحثه نموده است. همچنین در کل 6 کتاب و بیش از صدها عنوان مقاله در زمینه های فلسفه دین دارد.

او هویت ایرانی اسلامی و اینکه اکنون ما در کدام برهه تاریخی زندگی می کنیم را کاملاً می شناسد.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید