آیا خدا وجود دارد؟

واقعاً ساده ترین پاسخ برای این سوال چیست؟

اکثر ما فرض می کنیم که چون با علم پاسخ به 99 درصد سوالات جهان هستی و نحوه پیدایش آن قابل بدست آوری است، پس دین، و در واقع خدا، دیگر جایگاهی در این پهنه هستی ندارند و شاید اصلاً واقعی نباشند. از جمله دلایل بسیار آشکار وجود پروردگار در جهان وجود نظم خاصی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. این را مهندسان و افرادی که می خواهند چیزی بسازند می توانند به راحتی ببینند. هیچ چیز در دنیا به خودی خود تنظیم نمی شود. همین زمین را در نظر بگیرید. بدن ما بسیار نحیف است. اگر زمین مقداری گرمتر یا سردتر می بود، و یا اگر هوا و آب و خاک آن از مواد دیگری تشکیل شده بود، ممکن نبود بتوانیم در آن دوام بیاوریم. اما هدف من در اینجا بحث در مورد برهان نظم و چیزهای که فیلسوفان اسلامی بیش از هزار سال است که در مورد آنها بحث می کنند نیست. هدف من …

بگذریم، یک بار یکی از همکارانم که استاد فیزیک است از من پرسید آیا به خدا اعتقاد داری؟ گفتم آیا به علم اعتقاد داری؟ گفت بله. گفتم فکر می کنی که اگر انسان به همین سرعتی که پیشرفت می کند ادامه دهد، 1000 سال بعد بشریت به کجا خواهد رسید؟ گفت نمی دانم. گفتم ممکن است انسان ها بتوانند مغز خود را به رایانه ها متصل کرده و توانایی ذهنی خود را افزایش دهند. ممکن است تمامی انسان ها بتوانند عقل هایشان را روی هم بگذارند و یک منطق واحد ایجاد کنند. این منطق واحد با استفاده از کامپیوتر تبدیل به ابر مغزی خواهد شد که تقریباً تمامی سوالات هستی را پاسخ دهد. شاید سیارات و موجودات زنده بیافریند و مرگ و زندگی خلق کند.

گفت: ممکن است. گفتم به این اعتقاد داری که علم می تواند روزی انسان یا انسان ها را تبدیل به موجودی خداگونه کند؟ گفت بله. گفتم پس حالا که به این اعتقاد داری، اعتقاد به وجود موجودی به این شکل قبل از ما برایت بسیار ساده است. موجودی که میلیاردها سال قبل از اینکه ما را خلق کند، می دانسته که دارد چه می کند و نظمی آفریده است تا به اهدافی برسد. مطمئناً در مورد اهدافیکه از خلق این دنیای شبیه سازی شده داشته را نمی توان فهمید، اما ممکن است روزی که بشر هم به این مقام رسید، دست به خلق چنین دنیایی بزند.

در واقع اثبات وجود خدا را می توان از احتمال خدا شدن انسان بدست آورد و انجام داد. یعنی چون ما معتقدیم با علم می توان هر کاری انجام داد یعنی نامیرا شد و دست به خلقت زد، و خداوند هم دنیا را براساس علم خلق کرده است، می توانیم به وجود خدایی عالم قبل از خودمان ایمان بیاوریم.

باز هم می گویم، هدف در اینجا صحبت در مورد بحث های قدیمی نیست. هدف پیدا کردن روشی منطقی، استدلالی و عقلی برای احتمال تبدیل شدن انسان به موجودی خدا گونه با کپی برداری از خدای اصلی و واقعی است. اگر از مسیر او پیروی کنیم، مطمئناً به او نزدیک تر خواهیم بود. انشالله

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید